Venbey Yatırım Araştırma Uzmanı

29 Aralık 2015 Salı

2016 Yılı’nda Petrol Fiyatları Nasıl Yön Bulacak

Dünya’da Petrol bolluğu yaşanmaya devam ediyor. Petrol’de yaşanan küresel fazlalık ve geçtiğimiz ay OPEC toplantısından çıkan üretim artışını destekleyen açıklamalar ile fiyatlarda sert satıcılı seyir yaşanmıştı. Eğer İran, açıklamaları doğrultusunda piyasaya aşırı miktarda petrol üretimi gerçekleştirir ise 2016 yılında petrol fiyatlarında zayıf seyir yaşanma ihtimali yüksek olacaktır. Dünya Petrol ticaretinde gösterge niteliğinde olan Brent Petrol’ün son 12 yılın en düşük seviyelerinde bulunması OPEC’in petrol ihracatını ve petrol şirketlerinin karlarında azalmaya neden olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan Dallas FED ’in enerji raporuna göre ABD’de 4. Çeyrekte 2 milyar dolara yakın borcu olan en az 9 petrol ve gaz şirketi anlaşmalı iflas kararı aldı.
Suudi Arabistan 2016 Yılı’nda Petrol’e Olan Bağımlılığını Azaltıyor
Dünya’nın en büyük ihracatçısı konumunda olan Suudi Arabistan, piyasa payını kaybetmemek amacıyla Petrol üretimini artırırken, diğer yandan fiyatlardaki zayıflamadan dolayı petrol gelirlerine olan bağımlılığını azaltma yoluna gidiyor. Suudiler 2014 yılında gelirlerinin yüzde 89’unu petrol ihracatından sağlarken, bu oran 2015 yılında yüzde 73 olarak gerçekleşti. 2016 yılında ise yüzde 70 olması bekleniyor. Suudiler Bütçe’ deki gelir kaleminde Petrol’ün etkinliğini azaltmaya gitmesi 2016 yılı için düşük petrol fiyatlarına hazırlandıklarını gösteriyor. Ancak, düşük petrol fiyatlarına rağmen 2016 yılında piyasadaki lider konumunu korumaya devam edecektir. Ayrıca, Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu toplantısının arından akaryakıta zam kararı alındığını açıkladı. Ülkede uzun zaman sonra Benzin, Elektrik ve Su fiyatlarında zam yapıldı.
Brent Petrol Gücünü Kaybediyor
ABD Kongresinde 40 yıldan uzun bir zamandır devam eden ABD Ham Petrol ihracat yasağı ile ilgili 18 Aralıkta uzlaşmaya varmasının ardından Brent Petrol ile ABD Ham Petrol (WTI) arasındaki fark hızla azalmaya başlayarak 23 Aralık’ta WTI fiyatı Brent Petrol fiyatının üzerine çıktı. Bilindiği gibi Brent Petrol Dünya petrol ticaretinde referans olarak kullanılmakta. Gerçekleşen bu gelişme WTI’ın Brent Petrol karşısında Dünya Ticaretine alternatif bir referans fiyat olabileceği enerji piyasalarının 2015 yılının son haftalarında gündemin ana konularından biri oldu ve 2016 yılında da konuşulmaya devam edecektir. ABD kaya petrolü teknolojisi ile 2008 yılından itibaren üretim miktarını yüksek seviyelere çıkardı. Yaşanan bu durum ABD ham Petrol’ün fiyatlarının zayıflamasına neden oldu. Ayrıca Dünya’da yaşanan küresel arz fazlası da Ham Petrol’ün baskılanmasını destekledi. Bu iki petrol fiyatı 2010 yılında 79 Dolar’da eşitlendi. Brent Petrol 2011 yılında 111 dolar seviyelerine kadar yükseliş gerçekleştirdi. Brent ’teki bu sert yükselişin en büyük nedeni Arap Baharının Ortadoğu Petrol’ü üzerinde yarattığı risk ve Libya’da yaşanan gelişmeler oldu. Ayrıca 2011 yılında Asya bölgesinde gerçekleşen küresel petrol talebi Brent Petrol’ün yukarı yönlü hareketini destekledi.  WTI 2011 yıllarında 95 dolar seviyelerinde kalırken, aradaki fark 16 Dolar seviyelerine geldi. WTI’ın 95 dolar seviyelerinde kalmasının en büyük nedeni ise Dolar’ın aşırı değerlenmesi oldu. 2013 yıllarında makas 10 dolar seviyelerine kadar azaldı. Libya’nın Petrol üretimine tekrar başlamasının ardından makas 6 Dolar’a kadar indi. 4 Aralık’ta gerçekleşen OPEC toplantısından çıkan üretim artışını destekleyen karar sonrasında Brent Petrol yüzde 10 üzerinde değer kaybı yaşadı ve aradaki fark 2 Dolar’a kadar geriledi. ABD Kongresinin Petrol İhracatı ile ilgili almış olduğu olumlu kararlar ve 2015 yılının son 2 haftasında ABD Ham Petrol Stoklarındaki beklenmedik azalış WTI’ı Brent ’in önüne geçmesine neden oldu.
2016 Yılı’nda Petrol Fiyatlarında Üretici Konumunda Olan Ülkeler Nasıl Rol Oynayacak?
ABD Kaya petrol üretimi sayesinde Rusya ve Suudi Arabistan ile birlikte 2015 yılında Dünya’nın en büyük Petrol üretimi yapanlar listesine girdi. 2016 yılında bu üç ülke üretim seviyelerini korumaya devam edecek. Ayrıca ABD Meclisinden Petrol ihracatı ile alakalı alınan olumlu kararlar 2016 yılında arz seviyesinin kuvvetli görünümünü 2016 yılında aşağı yönde desteklemesine neden olacaktır. OPEC ülkelerinden sadece Venezüella arz kesintisi talebinde bulunuyor. Bunun en önemli nedeni ise Venezüella’nın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar olduğunu söyleyebiliriz. Suudi Arabistan ise diğer üretim yapan ülkelerin arzı kısması halinde kendilerinde katılabileceğini söylüyor. Sonuç olarak Venezüella hariç hiçbir ülke üretim kesintisine gitmek istemiyor. Bu durumda 2016 yılında yüksek arz fazlasının devamına işaret ediyor. İranlı yetkililer yasakların kalkması sonrasında üretim seviyesini artıracağını son dönemlerde sürekli dile getiriyorlar. 2016 yılında enerji piyasasındaki en önemli sorunlardan biride İran Olacaktır. İran’ın amacı son yıllarda kaybettiği piyasa payını kazanmak olacaktır. Sonuç olarak ABD’nin Kaya Petrolü ile ihracat pazarına entegre olması ve İran’ın enerji piyasaları ile ilgili tutumu 2016 yılında bize arz yönlü haberlerin daha gündemde olacağını gösteriyor. Arz’da yaşanacak bu artış yeni yılda fiyatların yukarı yönde toparlamasına destek vermeyecek gibi gözüküyor.

HAM PETROL
Geçtiğimiz hafta ABD Ham Petrol Stoklarının beklentilerin çok altında kalması ve sondaj kuyu sayısının azalması ile WTI 38.00 seviyelerinin üzerine çıktı. İran hükümeti Petrol Üretimi ile ilgili yaptırımların kalkmasının ardından Petrol ihracatını artıracağını açıklaması ile karlarının bir kısmını geri vererek 37 seviyelerine geriledi.  Suudi Arabistan, gerileyen Petrol Fiyatlarının etkisi ile daha düşük gelirler ve harcamalara sahip bütçe açıklamasının etkisi ile Ham Petrol zayıf seyrini korumaya devam etti. Yukarı yönlü potansiyel yakalaması durumunda 37.50 direnci önemlidir. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 38.00 ve 38.50 dirençleri hedeflenebilir.
BRENT PETROL
Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği alıcılı seyir sonrasında Brent Petrol karlarının bir kısmını geri vererek 36.50 seviyelerine kadar geri çekildi. 2015 yılının son haftası olması nedeniyle Brent Petrol düşük volatilite de işlem görürken, hacmin düşük olduğu gözlemleniyor. Brent Petrol yukarı yönde hareketine devam etmesi durumunda 37.50 ve 38.00 seviyeleri takip edilmelidir. Bu seviyelerin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 38.90 direnci hedeflenebilir. Brent Petrol satıcılı seyrine devam etmesi halinde 36.00 ve 36.50 destekleri takip edilmelidir. Satıcılı seyrin devamında 34.50 seviyesine kadar geri çekilme beklenebilir.
DOĞAL GAZ

Geçtiğimiz hafta alıcılı seyir yaşayan Doğal Gaz, beklentilerin altında kalan ABD EIA Doğal Gaz Stokları Değişimi verisi ise yukarı yönlü seyrini hızlandırdı. 2015 yılının son haftasına yukarı yönde gapli başlangıç yapan Doğal Gaz 2.285 seviyelerine kadar yükseliş yaşadı. Yukarı yönlü hareketin devamında 2.370 seviyesi takip edilmelidir. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 2.475 ve 2.580 dirençleri yukarı yönde hedeflenebilir. Doğalgaz yönünü aşağı çevirmesi halinde 2.150 ve 2.050 seviyeleri takip edilmelidir. Bu seviyelerin altında kalınması halinde ise 1.930 kademelerine kadar geri çekilmeler beklenebilir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme